FORMULARZ

Wypełnij formularz

Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!

Skontaktuj się z nami

530 888 889

UWAGA! Sąd uznał: Zapytania w BIK powinny być usuwane

UWAGA! Sąd uznał: Zapytania w BIK powinny być usuwane

Ilość zapytań o kredyt (ilość złożonych wniosków kredytowych) obniża scoring, czyli wpływa negatywnie na możliwość uzyskania pożyczki w przyszłości przez klienta lub bezpośrednio na koszty kredytu (im wyższa punktacja, tym tańszy kredyt).

Czy banki i BIK mają prawo do przetwarzania danych niedoszłego kredytobiorcy w zakresie zapytań kredytowych? Przełomowy wyrok w tej sprawie zapadł w sprawie o sygn. akt I OSK 2567/17 dnia 27 sierpnia 2019 r. Co istotne – jest prawomocny.

Nasza Kancelaria od blisko 5 lat czynnie zajmuje się tematyką usuwania zapytań kredytowych. Przecieraliśmy szlaki (zresztą skutecznie!) – jednak było kilka opornych banków, które zapytań usuwać nie chciały. Nasze podstawy prawne uznawane były za błędną interpretację przepisów (dziś wiemy, że ta błędna wykładnia – była po stronie banków).

 

Odmowa usunięcia zapytania przez INGSpór w przedmiotowej sprawie zawiązał się na początku 2014 r., kiedy klient jednego z banków złożył wniosek kredytowy za pośrednictwem witryny internetowej (za pisemną zgodą na weryfikację w BIK i innych bazach). Do finalizacji umowy nie doszło, a w maju 2014 r. klient złożył wniosek o usunięcie złożonych zapyta. Bank odmówił, podobnie BIK. Odmiennego zdania był ówczesny Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO, aktualnie UODO), który po rozpatrzeniu sprawy w lutym 2016 nakazał bankowi usunięcie ww. danych, przetwarzanych również przez BIK.

Podobnych decyzji GIODO (a dzisiaj UODO) mamy na swoim koncie dziesiątki, ale co z tego jak Banki tych decyzji nie chciały respektować? Sprawę w takich sytuacjach trzeba kierować do Sądów Administracyjnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej WSA) w pierwszej instancji przyznał rację GIODO, którą następnie Naczelny Sąd Administracyjny (dalej NSA) utrzymał w mocy, oddalając skargę kasacyjną BIK. Tym samym NSA uznał, że (ani na podstawie art. 105 ust. 4, art. 105a ust. 1, ani art. 105a ust. 1a prawa bankowego) nie istnieje podstawa prawna do zbierania i przetwarzania historii danych osobowych klienta przez Banki czy BIK.

Przedmiotowy wyrok jest potwierdzeniem wieloletniej praktyki i sukcesów www.czyszczenieBIK.pl oraz www.F24.pl w zakresie skutecznej pomocy Klientom naszej Kancelarii w usuwaniu negatywnej historii kredytowej jak również zapytań kredytowych w BIK, dzięki której droga do uzyskania kredytowania stała się dla nich otwarta a oferty z uwagi na lepszą ocenę scoringową po usunięciu zapytań będą jeszcze tańsze (o tym jak działa naliczanie punktacji scoringowej i jak wpływają na nią zapytania przeczytasz w artykule: Zasady naliczania punktacji scoringowej.

sygn. akt I OSK 2567/17, wyrok z 27 sierpnia 2019 r. ,

Masz podobny problem?❓
👉 Zgłoś się do nas

🌍 Obsługujemy Klientów z całej Polski

☎️ 68 452 22 16
📞 530 888 889
📤 weryfikacja@czyszczeniebik.pl
👉 www.czyszczenieBIK.pl
📮 ul. Żeromskiego 3, 65-066 Zielona Góra

 

Dodaj swoją opinię
1
2
3
4
5
Potwierdź
     
Anuluj

Dodaj swoją opinię

Średnia ocen:  
 0 opinii