FORMULARZ

Wypełnij formularz

Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!

Skontaktuj się z nami

530 888 889

Dowód osobisty – jak go chronić?

Dowód osobisty – jak go chronić?

Dowód osobisty – jak go chronić?

W ostatnim czasie zjawisko kradzieży danych osobistych nasila się. Coraz częściej możemy usłyszeć o przypadkach lub próbach wykorzystania takich danych np. w celu wzięcia kredytu lub pożyczki przez osoby trzecie. Dla tych, którzy stają się ofiarami takich działań konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Nic więc dziwnego, że wraz ze wzrostem lęku o swoją prywatność, rośnie też zainteresowanie tematem. Zadajemy sobie pytanie: jak możemy się przed tym ochronić?
Warto sobie uświadomić, że źródłem problemu jest wejście osób niepowołanych w posiadanie identyfikujących nas danych (takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL), które znajdują się w dowodzie osobistym. Na ochronę właśnie tego dokumentu musimy zwrócić szczególną uwagę, chcąc ustrzec się przed ewentualnym problemem. Korzystajmy zatem z niego rozsądnie. Powinniśmy zapamiętać, kto i w jakich okolicznościach może prosić nas o ukazanie dowodu.
Dowód osobisty należy okazać na prośbę:
• funkcjonariusza policji
• pracownika inspekcji handlowej w ramach kontroli
• pracownika kontroli skarbowej w ramach kontroli skarbowej
• pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas kontroli
• funkcjonariusza Straży Granicznej
• funkcjonariusza Służby Więziennej
• funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu
• pracownika ochrony osób i mienia
• strażnika leśnego
• osoby działającej w imieniu zarządcy drogi
• pracownika hotelu
• sprzedawcy alkoholu
Jedynie funkcjonariusz Policji oraz Straż Graniczna może również prosić nas o przekazanie dowodu osobistego do wglądu.
Natomiast nikt nie ma prawa żądać od nas pozostawienia dowodu osobistego w zastaw, co gwarantuje ustawa z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Jest to obecnie naruszenie prawa, co więcej za takie działanie grozi kara pozbawienia wolności do jednego miesiąca lub kara grzywny.

Zanim weźmiesz kredyt…
Kredyty czy pożyczki są w obecnych czasach powszechne i dostępne niemal dla każdego. Reklamy zachęcające nas do skorzystania z coraz to nowych ofert są już codziennością w telewizji, radiu, internecie i przestrzeni miejskiej. Perspektywa uzyskania dużej gotówki w krótkim czasie jest dla nas czasami kusząca do tego stopnia, że zapominamy o nieprzyjemnych następstwach, czyli o konieczności spłaty zobowiązania.
Część osób nie wyobraża już sobie życia bez takich udogodnień, zaciągając jeden kredyt za drugim. Istnieją również przeciwnicy, którzy nie korzystają z żadnej formy dodatkowego finansowania w obawie przed późniejszym bankructwem. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek w tym temacie. Kredyty i pożyczki mają pomagać ludziom, a nie pogrążać ich finansowo. Wystarczy przed podjęciem ostatecznego kroku zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, które mogą uchronić nas przed pętlą zadłużenia:
1. Pomyśl
Jeśli potrzebujesz pieniędzy na nowy zakup, zastanów się, czy rzeczywiście go potrzebujesz i czy musisz mieć to już teraz. Być może odsunięcie swoich planów w czasie spowoduje, że uda Ci się zaoszczędzić. Ważne jest, żeby nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu.
2. Oblicz
Może się okazać, że samodzielne oszczędzanie nie pomoże. Wtedy biorąc pod uwagę swoje dochody i wydatki oszacuj, czy będziesz w stanie spłacać zobowiązanie. Wstępnie ustal też wysokość raty, jaką jesteś gotów płacić co miesiąc. Uchroni Cię to przed zadłużeniem ponad stan.
3. Wybierz
Porównaj różne oferty i wybierz najlepszą dla siebie. Możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości.
4. Bądź czujny
Umowy podpisywane z bankami mogą się wydawać dość skomplikowane. Nawet jeśli korzystasz z czyjejś porady, zawsze dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które podpisujesz. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne – zapytaj.
5. Sprawdź swój BIK!
Zachęcamy do pobrania raportu BIK, w którym można sprawdzić informacje o uzyskanych wcześniej zobowiązaniach. Warto poznać swoją sytuację zanim udasz się do banku, zwłaszcza gdy miałeś już problemy z terminowymi spłatami. Będziesz lepiej przygotowany do rozmowy z kredytodawcą. Jeśli dane zawarte w raporcie okażą się niejasne, wówczas można zgłosić się do nas – treść raportu przedstawimy w krótkim i czytelnym zestawieniu!

 

Więcej informacji pod naszym numerem telefonu 68 452 22 16,
email: biuro@czyszczenieBIK.pl