FORMULARZ

Wypełnij formularz

Zadzwonimy i powiemy, jak możemy Ci pomóc!

Skontaktuj się z nami

530 888 889

Dlaczego warto sprawdzać swój raport z BIK

Dlaczego warto sprawdzać swój raport z BIK

Dlaczego warto sprawdzać swój raport w BIK.

Regularne monitorowanie własnego profilu kredytowego w BIK pozwala zaoszczędzić czas i nerwy w późniejszych relacjach z instytucjami finansowymi. W niniejszym wpisie dowiesz się jak zamówić raport w BIK, jakie zawiera informacje oraz dlaczego warto na bieżąco sprawdzać swój profil kredytowy.

Analiza raportu BIK

Większość instytucji finansowych przed udzieleniem kredytu dokonuje weryfikacji wiarygodności kredytowej nowych klientów na podstawie raportu z Biura Informacji Kredytowej. Ów raport (bezpłatna informacja ustawowa) przedstawia dane osobowe kredytobiorcy wraz z wyszczególnionymi informacjami na temat jego historii kredytowej z ostatnich 5 lat. Pierwsze strony raportu prezentują m.in. takie informacje jak:

 • Data pierwszej rejestracja klienta w BIK
 • Status zgody klienta na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania,
 • Dane osobowe z zapytań i zobowiązań kredytobiorcy.

Na tym etapie warto nadmienić, że zapytania w raporcie BIK są podzielone na zapytania kredytowe (składane przez instytucje finansowe na wniosek klienta), monitorujące (odnotowywane na wniosek instytucji finansowych dla aktywnych zobowiązań) oraz zarządzania klientem (zamawiane przez banki i firmy pożyczkowe wobec stałych klientów, najczęściej w celu zaproponowania preferencyjnych usług kredytowych). Kolejne strony raportu przedstawiają uszczegółowione informacje na temat powyższych zapytań i zobowiązań kredytowych, tzn.:

 • Dane z umowy kredytowej (nazwa banku, okres, na jaki została zawarta umowa, ilość rat kredytowej, waluta itp.,),
 • Kondycja zobowiązania i informacje szczegółowe (dokładne informacje na temat opóźnień w spłacie rat kredytu, statusu płatności, saldo należności wymaganych itp.).

O wiele większą wartość – zarówno dla instytucji finansowych, jak i dla kredytobiorców – posiada płatny raport BIK Profil Kredytowy Plus, który oprócz informacji na temat zapytań i zobowiązań przedstawia scoring punktowy.

 

W celu dokonania skrupulatnej analizy wygenerowanego już raportu BIK zachęcamy do skorzystania z usług naszych profesjonalistów, którzy po zapoznaniu się z dokumentem przedstawią Państwu możliwości poprawy scoringu punktowego. O tym zaś, jak samodzielnie wygenerować taki raport dowiedzą się Państwo z następnego akapitu.

Jak samodzielnie zamówić raporty BIK

Klienci Pekao S.A. , Inteligo oraz PKO BP mogą zamówić raport BIK za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W pozostałych przypadkach należy zarejestrować się na oficjalnej stronie BIKu – https://konto.bik.pl/rejestracja. Rejestracja konta wymaga podania aktualnego adresu e-mail oraz zaakceptowania regulaminu i wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych.

W kolejnym kroku należy wybrać interesujący nas pakiet spośród trzech możliwych opcji tzn.:

 • Konto bez Pakietu – płaci się za każdą, pojedynczą zamówioną usługę, przysługuje możliwość zamówienia bezpłatnego raportu w postaci informacji ustawowej raz na 6 miesięcy,
 • Konto z Pakietem na próbę – przysługuje jeden darmowy raport Profil Kredytowy Plus w okresie 60 dni od aktywacji pakietu. Ponadto istnieje możliwość bezpłatnego testowania dodatkowej usługi BIK Pass oraz Alerty BIK,
 • Konto z Pakietem (79zł/rok) – po opłaceniu rocznego abonamentu w wysokości 79 zł można wygenerować 12 raportów (1 raport na miesiąc), korzystać z Alertów BIK bez limitów oraz trzykrotnie zamówić usługę BIK Pass. Każdy kolejny raport i usługa BIK Pass są płatne.

Jak zamówić raport z BIKu krok po kroku? Takie informacje znajdziecie w naszym filmie instruktażowym w poniższym filmiku:

 

Omówienie dostępnych usług w BIK

Niezależnie od wybranego przez nas raportu BIK udostępnia wszystkim kredytobiorcom bezpłatną możliwość zastrzegania dokumentów przez portal (w przypadku utraty np. dowodu osobistego powyższa usługa uniemożliwia wyłudzenie kredytu). Alerty BIK pozwalają na bieżąco monitorować wszelkie opóźnienia w spłacie aktywnych zobowiązań, a także zmiany w profilu kredytowym (otrzymujemy wiadomość SMS informujący o opóźnieniach w spłacie oraz o złożeniu zapytania kredytowego). Z kolei BIK Pass to skrócony raport zawierający informacje na temat naszych zobowiązań kredytowych, terminowości spłat oraz ocenę punktową przeznaczony do udostępnienia.

Aby móc w pełni korzystać z wybranego przez nas pakietu należy w ostatnim kroku dokonać weryfikacji. Istnieją trzy sposoby:

 • Przesłanie skanu dowodu osobistego oraz dokonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 zł na wskazane przez BIK konto bankowe,
 • Kwalifikowany podpis elektroniczny,
 • Odbiór pod wskazany przez nas adres listu poleconego oraz wprowadzenie otrzymanego kodu w Panelu Użytkownika.

Dlaczego warto regularnie sprawdzać swój raport w BIK?

Regularne sprawdzenie raportów w BIK – zwłaszcza Profilu Kredytowego Plus – pozwala na bieżąco monitorować naszą wiarygodność kredytową ujętą w scoring punktowy. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku osób planujących zaciągnięcie dużego kredytu – lepsza punktacja w BIKu często przekłada się na lepsze warunki kredytowe, czyli niższe koszty odsetkowe. Ponadto korzystanie z usługi Alerty BIK pozwala uchronić się przed wyłudzeniem kredytu oraz kontrolować zmiany w naszej historii kredytowej. Kolejną korzyścią wynikającą z regularnego monitorowanie swojego profilu kredytowego w BIK jest możliwość kontrolowania poczynań banków odnośnie sprawnego informowania BIKu o statusie naszych zobowiązań jako zamknięte/spłacone, a także, czy w naszej historii kredytowej nie ma żadnych przekłamań. Wszystkie wspomniane powyżej czynniki przekładają się na kształt naszych relacji z instytucjami finansowymi w przyszłości.

 

Zapraszamy do śledzenia pozostałych wpisów na blogu.

Pozdrawiam

Orzechowski Dariusz
tel. 601 805 960
biuro@czyszczenieBIK.pl